top of page

O nama

 
VLATKA KRIŽAN, prof. klinički psiholog

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  Klinička psihologinja s petnaestogodišnjim iskustvom u dijagnostičkom i tretmanskom radu s djecom, mladima i njihovim obiteljima.
   Kliničko iskustvo prvih pet godina stekla sam u području zdravstvene psihologije na Klinici za pedijatriju KBC-a Osijek, gdje sam provodila procjene razvoja i kognitivnih sposobnosti djece u svrhu preporuka za upis u školu, adekvatnih oblika školovanja, kao i procjene emocionalnih teškoća.

   Kao psiholog provodila sam i procjene djece s ADHD-om, poteškoćama iz autističnog spektra odnosno djece s neurorazvojnim poremećajima. Također sam provodila psihologijsku procjenu djece  s raznim somatskim tegobama, akutnim i kroničnim bolestima, kao i individualnu i grupnu podršku za djecu, ali i članove njihovih obitelji (djeca s dijabetesom, astmom, epilepsijom, grupe podrške za majke prijevremeno rođene djece…). U okviru rada na pedijatriji, sudjelovala sam u akciji s ciljem humanizacije bolničkog liječenja ("Bolnica prijatelj djece").
   Sljedećih deset godina sam se dodatno uže obrazovala u području dijagnostike i tretmana dječje traume u okviru kliničkog rada u Poliklinici za zaštitu djece i mladih Grada Zagreba. Sudjelovala sam, uz psihijatricu, i u vođenju grupnog tretmana djece i mladih kroz program dnevne bolnice. Također sam vodila grupe podrške za roditelje djece s emocionalnim i ponašajnim teškoćama. 
 
 Završila sam dva stupnja kognitivno bihevioralne psihoterapije te edukaciju iz kognitivno bihevioralne terapije usmjerene na traumu, kao i edukaciju iz Mindfulnessa te Playattentiona (tretman pažnje). Od strane Hrvatske psihološke komore 2015.g. dodijeljen mi je status kliničkog psihologa radi kliničkog iskustva te kontinuiranog usavršavanja na području tretmanskog i dijagnostičkog rada.


   Koautor sam brošura Bolest u obitelji: priručnik za roditelje i Pogledajte svijet iz mojih cipela: Zašto je temperament važan? te sam autor dva poglavlja u knjizi Znanost i umjetnost odgoja.

 

 Posebno me motivira mogućnost rane intervencije kod mlađe djece, podrške mladima koji su još u procesu razvoja osobnosti, kao i pomoć članovima obitelji u "ponovnom pronalaženju u svom odnosu". 
 

 


DORA KRALJ, prof. socijalni pedagog - dječji i adolescentni integrativni psihoterapeut

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 Socijalna pedagoginja i psihoterapeutkinja za djecu i mlade s dvadesetogodišnjim iskustvom u dijagnostičkom i tretmanskom radu s djecom, mladima i njihovim obiteljima.

  Nakon završetka diplomskog studija Socijalne pedagogije na Edukacijsko – rehabilitacijskom fakultetu 2002. godine, stjecanje bogatog kliničkog iskustva započela sam ubrzo radom u Poliklinici za zaštitu djece i mladih Grada Zagreba, gdje sam provodila procjene u svrhu preporuka za upis u školu, adekvatnih oblika školovanja, ponašajnih teškoća, teškoća iz kruga ADHD sindroma, kao i socijalizacijskih teškoća te poteškoća iz autističnog spektra odnosno djece s neurorazvojnim poremećajima. Također sam, u sklopu timske procjene, provodila socijalnopedagošku procjenu djece s emocionalnim teškoćama i traumatskim iskustvom u svrhu preporuka daljnjeg tretmanskog rada i podrške u školskoj sredini. Provodila sam individualni tretmanski rad, bila voditelj niza socijalizacijskih grupa i suvoditelj radionica u sklopu Dnevne bolnice Poliklinike te suvoditelj radionica podrške roditeljima.

  Tijekom svog radnog vijeka dodatno sam se educirala iz područja rada s djecom, kao i rada s roditeljima: edukacija iz Mindfulnessa baziran na programu kognitivne terapije usredotočene svjesnosti, edukacija iz Kognitivno – bihevioralne terapije usmjerene na traumatsko iskustvo, treći stupanj edukacije iz Realitetne terapije i Teorije izbora, edukacija iz Kriznih intervencija, edukacija iz Neurolingvističkog programiranja (praktičar) te edukacija iz dječje i adolescentne integrativne psihoterapije kojom sam stekla diplomu dječjeg i adolescentnog integrativnog psihoterapeuta. Također sam završila edukaciju za provođenje Play Attention tretmana pažnje.

 Uz navedeno, iskustvo sam dodatno obogaćivala i kao sudski vještak za područje društvene znanosti - problemi obitelji, djece, mladih i odraslih, mentor studentima stručne prakse na diplomskom studiju Socijalne pedagogije, Edukacijsko – rehabilitacijskog fakulteta, na kojem sam i gost predavač na kolegiju Socijalnopedagoška procjena te izlaganjem radova i prikaza slučaja svog višegodišnjeg i bogatog kliničkog iskustva, ponajviše s područja poremećaja u ponašanju i hiperaktivnosti. Također sam, u svojim počecima socijalnopedagoškog rada bila koautor i voditelj dva programa radionica za rast i razvoj te usvajanje socijalizacijskih i komunikacijskih vještina djece osnovnoškolskog i srednjoškolskog uzrasta

  Koautor sam tri poglavlja u knjizi Znanost i umjetnost odgoja, kao i publikacija za roditelje i stručnjake:  Bolest u obitelji – priručnik za roditelje; Pogledajte svijet iz mojih cipela: Zašto je temperament važan?; Socijalne vještine djeteta – vodič za roditelje te I ja mogu uspjeti! Djeca s poteškoćama u učenju.

  Rad s djecom i njihovim obiteljima oduvijek mi je u fokusu profesionalnog interesa te u njemu svakodnevno pronalazim potvrdu koliko je ulaganje u djecu i mlade smisleno, nadahnjujuće i ispunjujuće.


​ 
VANJSKI SURADNICI:

  • NIKOLINA ŠKRLEC, psihoterapeut - grupni analitičar

  • MAJA ZUBČIĆ PELESKI, socijalni pedagog - mag. bibliotekarstva 

 

Adresa: Ulica Pavla Hatza 20, Zagreb                                        E-mail: info@rast-ppr.hr

bottom of page